آموزش بورس

سهام چه شرکتی را بخریم ؟

یک طراح سازه از سقف های بزرگ نمی ترسد

 

اینکه کدام سهم یا شرکت دارای ارزش خرید است ،چالشی است که هر سرمایه گذار در بورس با آن روبه رو است و با دیدن تابلو بازار همه چیز را رها میکند و دنبال چنین سهمی است .
شاید اولین موضوعی که یک تازه کار و تازه وارد به بورس برای خود متصور میشود این است که شرکتی که سهم ارزان تری دارد را باید خرید و با خود بگوید میتوانم با این قیمت پایین چند هزار یا چند میلیون از این سهم ارزان را بخرم .اما اگر به ارزش واقعی این شرکت یا نماد آن یا بصورت ساده تر به ارزش واقعی این سهم توجه نکند وآگاهی نداشته باشد مثل  فردی میماند که انواع غذاهای خوشمزه و ارزان را میخورد و چون از ارزش غذایی آنها اطلاعی ندارد خود را گرفتار انواع مرض میکند . که رهایی از آنها احتمالا آسان نباشد .

یک سرمایه گذار باید ارزش واقعی شرکت و قیمت سهم آن را بداند تا بتواند با قیمت فعلی آن سهم در تابلو  مقایسه کند و در نهایت تصمیم ورود به سهم را با خیالی آسوده تر اخذ کند . توجه کنید همواره باید بدنبال یک قیمت منصفانه باشید . اگر ارزش واقعی سهم بسیار بالاتر از ارزش سهم در  تابلو  بود هم باید جای شک را بیشتر کنید . مثلا اگر شما جهت رفع تشنگی به یک فروشگاه مراجعه کنید و فروشنده بگوید هر بطری ۵۰هزار تومان قطعا بدون چانه زدن و بحث کردن اگر تا فروشگاه بعدی بتوانید جانتان را حفظ کنید از او خرید نمیکند و راهی فروشگاه بعدی میشوید ولی اگر در فروشگاهی به شما بگویند هر بطری ۳۰۰۰تومان حتما تفکر میکند و ممکن است در این قیمت یا کمی کمتر آن را از فروشنده دریافت کنید چرا ؟ چون ارزش واقعی یک بطری آب را  میدانید یا در این حدود تخمین میزنید .

بورس نیز چنین است سرمایه گذار باید اطلاعات بنیادی شرکت و صورت های مالی دوره ای که در سایت کدال منتشر میشود را بررسی کند و ببیند اصلا سهم ارزش خرید دارد یا نه ،اصلا عملکرد شرکت در سال گذشته چگونه بوده است ،شرکت برای سال جاری یا آینده چه برنامه ای دارد و… بعد وارد سهم شود .مثلا برای یافتن ارزش دفتری شرکت باید به تراز نامه آن نگاه کنید در جای از تراز نامه واژه حقوق صاحبان سهم آورده شده است. که در واقع اختلاف بین دارایی ها و بدهی های شرکت است . یا ارزش شرکت را میتوانید از ضرب کردن تعداد سهام در قیمت روز حساب کنید که به این مورد ارزش بازار شرکت میگویند یا مثلا ارزش ذاتی شرکت که بیانگر این است که اگر امروز کل دارایی های شرکت را بفروشیم چه مقدار ارزش دارد و این ارزش واقعی شرکت است .هرچه شرکت توانایی تولید ثروت بیشتری داشته باشد  حتما مشتری بیشتری دارد به همین خاطر بسیاری از سرمایه گذاران علاوه بر وضعیت قبلی و فعلی شرکت  ، ثروت آفرینی شرکت و موانع آن را بررسی خواهند کرد (مسله تحریم برای سرمایه گذاران ایرانی اکنون بسیار مهم است چون یک مانع تولید ثروت برسرراه شرکت است . )

دو شاخص مهم در این رابطه یکی شاخص قیمت به فروش (p/s)و یکی نسبت قیمت به در آمد است ( p/e) میباشد 

قبلا نسبت های p/eدر بازار سرمایه ایران بصورت تقریبا دقیق ارایه میشد ولی با پیشنهاد  حذف این مورد توسط سازمان بورس و … مسایل  دیگر اعداد ارایه شده قابل اعتماد نیست .

نسبت p/eرا با یک مثال دنبال میکنیم .  فرض کنید بانک سالانه ۲۰درصد به ما سود میدهد و p/eان برابر ۵ است پس اگر ما ۱۰میلیون به بانک بدهیم سالانه ۲ میلیون به ما سود میدهد یا میتوانیم بگوییم که ۵=۱۰/۲سال بعد دارایی ما بصورت کامل بر میگردد .

فرض کنید قیمت سهمی ۲۰۰۰تومان است و سود آن ۵۰۰تومان در نتیجه p/e آن ۴است  اگر این را با سهمی که قیمت آن ۵۰۰تومان و سود آن ۱۰۰ تومان در نتیجه p/eآن ۵ خواهد بود، مقایسه کنیم

میبینیم که سهم ۲۰۰۰تومانی در واقع  از سهم ۵۰۰تومانی ارزان تر است . پس همیشه پایین بودن قیمت دلیل بر ارزانی سهم نیست .

نسبت p/eرا میتوانید در تابلو سهم دربورس ببینید

 

گرچه که هرچه  نسبت p/eهرچه کمتر باشد بهتر است (اگر با تحلیل بدست آمده باشد نه این که در سایت بورس قابل مشاهده است .متاسفانه ) اما باید به این نکته هم توجه کرد که شرکت های که به سود های بالا و هدف های خود هنوز نرسیده اند در بخش صنایعی قرار میگیرند که چشم انداز آتی مطلوبی خواهند داشت مثلا فیسبوک در چند سال قبل این شرکت  اغلب p/eبالایی را نشان میداد و سرمایه گذاران با ریسک بالا در ان وارد شدند و انتظار داشتند با ریسک بالایی که میکنند به اهداف بالایی هم برسند . این میشود همان هرکه بامش بیش برفش بیشتر (مهندسان عمران  کم تجربه بام برزگ با برف زیاد را نم پسندند  در عوض با تجربه ها ریسک میکنند و دانش طراحی خود را در بام های بزرگ به رخ دیگران میکشند )

پس یک p/eبه نام p/eرو به جلو نیز وجود خواهد داشت که افرادی که برای بلند مدت وارد یک سهم میشوند p/eرا بر اساس براورد قیمت آینده سهم تخمین میزنند .

نسبت P/S نیز که مطرح شد برابر است با نسبت قیمت بازار(price)  هر سهم به فروش(sale) شرکت . 

اگر در صورت های مالی یک شرکت مبلغ سود و زیان خالص دوره را بر تعداد کل سهم شرکت تقسیم کنید مثلا عدد aحاصل میشود و حالا اگر قیمت تابلو سهم را بر a تقسیم کنید  میشود B این Bهمان P/Sاست .این نسبت هر چه کمتر باشد می تواند بیانگر پایین بودن قیمت سهم باشد .

یکم حرف خودمانی : در خرید سهام شرکت ها تنها ملاک را نسبت p/eقرار ندهید . همواره در سایت بورس اطلاعات شرکت و اخطار ها ی ناظر بازار را برای شرکت مورد بررسی خود ببینید (برخی مواقع امروز میخرید و فردا متوجه میشوید که دیروز آخرین فرصت شرکت برای ارایه اطلاعات به بورس بوده و چون نداده بسته شده و پول شما بلوک شد ) همواره  از طریق سایت کدال عملکرد شرکت را بررسی کنید. همواره به حجم معاملات و تعداد خرید در تابلو توجه کنید. همواره برای خود استراتژی داشته باشید و بدانید میخواهید کوتاه مدت / میان مدت یا بلند مدت سرمایه گذاری کنید . همواره از آشنایان به بورس مشورت بخواهید . هیچ وقت تک سهم نشوید .در سبد خود از صنایع مختلف سهم نگه دارید تا با بحران در یکی کل سرمایه خود را از دست ندهید . جمله معرف ** هروقت جلو ضرر را بگیری بردی** را فراموش نکنید یعنی برای خود قیمت ضرر یا به گفته بورسی ها حد ضرر را رعایت کنید و توان دل کند از سهم  را داشته باشید . به سیگنالها ی خرید و فروش توجه کنید ولی با چشم بسته نه بخرید و نه بفروشید .اگر نمیدانید سیگنال چیست در پست بعدی با ما همراه باشید تا هم به تعریف سیگنال برسیم و هم نمونه یک سیگنال واقعی و موفق و یک سیگنال دروغین را بررسی نماییم

برگشت به صفحه اول 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن